Siyah Rengin Anlamı

Posted on

Siyah Rengin Anlamı

Siyah rengin anlamı oldukça tartışmalıdır. Bir yandan kötülük, suç ve karanlık güçler ile düşünülürken bir yandan da bilgelik, güvenilirlik, dayanıklılık, sadak ve sebat ile ilgilidir. Siyah rengi, acı, keder, yas, keder anlamına gelmektedir. Siyah asaletin rengidir.

Birçok kişide kıyafet seçiminde siyah rengini sıkça tercih etmektedir. Kimi insanlar daha güçlü görünmek için siyah rengini seçerken kimi insanlar da daha zayıf görünmek için siyahı tercih etmektedirler. Siyah rengi insanların hayatında büyük bir etkiye sahiptir.

Yalnızlığın, dengenin ve gizemin rengi olan siyah rengini seven insanlar azimli kararlı ve özgüveni yüksek insanlardır. Karar aldıklarında bunu tek başlarına almak isterler. Bu özellikleri ile iş hayatlarında başarıyı yakalayabilirler fakat, aşırı hırs ve inatçılık gibi olumsuz durumların kontrol edilmesi gerekmektedir.

Siyah giyen insanlarda ruhsal sorunların yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çocuklarda siyah depresyona ve inatçılığa neden olabilir.Siyah marjinal ve uçbirrenktir. Disiplini, özgüveni ve kudreti simgelemektedir. Siyah rengin anlamı birçok şey ifade etmektedir.

Siyah aynı zamanda ölüm ve matem rengidir. Tarih boyunca da ölümü simgelemiştir. Resimlerde arka fonda kullanılan siyah rengi konsantrasyonu arttırmaktadır. Siyah rengine yakın olan gri rengi, içe kapanıklığı, karamsarlığı ve kaçışı ifade etmektedir.

Siyah aynı zamanda ışığı ısıyı emen yok eden bir renktir. Bu sebeple sıcak havalarda çok kullanılmaz daha çok kış aylarında kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir