Sarı Rengin Anlamı

Posted on

Sarı Rengin Anlamı

Sarı, güneş ışığı, umut ve mutluluğun rengi, çatışan kavramların doğrudan yansıması demektir. Bir yandan sarı tazelik, mutluluk, pozitiflik, açıklık, enerji, iyimserlik, aydınlanma, hatırlama, akıl, onur, sadakat ve sevinç anlamına gelir, ama öte yandan, korkaklık ve hilekarlığı temsil eder. Donuk veya kirli sarı dikkat, hastalık ve kıskançlık olabilir.

Çalışmalar, sarı renginin anlamının sıcaklık, neşe, zihinsel aktivite artışı, artan kas enerjisi olabileceğini göstermektedir. Sarı renk hafızayı etkinleştirmeye yardımcı olur, iletişimi teşvik eder, vizyonu arttırır, güven oluşturur ve sinir sistemini uyarır.

Parlak sarı, rengi almaya dikkat eder ve siyahla birlikte kullanıldığında, uzun mesafeleri okumak ve görmek için en kolay renk kombinasyonlarından birini oluşturur. Bu nedenle okul otobüsleri, taksi kabinler ve trafik işaretleri sarı ve siyah boyalıdır.

 

Sarı renk spontane ve dengesiz bir renktir. Genellikle yemekle ilişkilidir ve çocuklara yönelik ürünlerde ve çocuklara yönelik pazarlama reklamlarında çok kullanılır. Erkekler tarafından çocuksu bir renk olarak algılanan sarı, ürünleri prestijli veya varlıklı erkeklere pazarlarken kullanılması gereken bir renk değildir.

Sarı aşırı kullanılıyorsa, rahatsız edici bir etkisi olabilir. Örneğin, bebeklerin sarı boyalı odalarda daha çok ağladıkları kanıtlanmış bir gerçektir. Çok fazla sarı, odak kaybına neden olur ve bir görevi tamamlamayı zorlaştırır.

Çok fazla sarı da insanların kritik ve talep karolmasına neden olabilir. Çok az sarı, izolasyon ve korku, güvensizlik ve düşük özsaygı duygularına neden olur. Sarı eksikliği, birinin katı, kurnaz, iyelik ya da savunma haline gelmesine neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir