Sağlıklı Diyet

Posted on

Diyabet hastalığınız varsa, kanınızdaki aşırı miktarda şeker veya glukozdan kaynaklanan bir hastalık olduğunuz anlamına gelir. Kan şekeri bir dizi sayısız nedenden kaynaklanır ve bu ölümcül bir hastalık olabilir, çünkü aşırı miktarda şeker hastalığı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Şeker hastalığından sonra, her zaman kan şekerinizin seviyelerini korumakla yaşayacaksınız. Tabiki buda demek oluyor ki diyet yapamazsanız. Beyaz pirinç, makarna ve diğerleri gibi rafine edilmiş karbonhidratların yutulmasından kaçının, çünkü bu gıda ürünleri vücuttaki şekerler içinde hızla parçalanır ve bu nedenle kan şekerini yükseltir.

Gerekirse, hala lezzetli yiyeceklerin tadını çıkarabileceğiniz, şeker seçeneklerinden faydalanabileceğiniz ve gereksiz şeker veya sağlıksız yiyecekler hakkında endişelenmenize gerek kalmadan yemekten keyif alabileceğiniz bir diyet programı hazırlamak için bir diyetisyene danışın. Günlük yaşamınızda yüksek lifli bir diyetle bütünleştirerek, şeker hastalığının kan şekerini kolayca koruyabilir ve buna bağlı kalabilirsiniz. Karbonhidrat içeren yiyecekler daha yavaş bir şekilde sindirilmesini sağlar ve glikoz miktarınızda hızlı bir artışı önler.

Baklagiller, sebzeler, yulaf kepeği, armut ve elma gibi yiyecekler tüketin. Yüksek diyabetli mellitus tanısı konmuş olanlara, daha düşük şeker miktarlarına yardımcı olmak için ilaçlarla reçete edilir. Bunlar, yukarıda belirtildiği gibi sağlıklı bir diyete ek olarak düzenli olarak alınmalıdır. Daima zamanında yemek yemeye özen gösteriniz, aslında gün içerisinde küçük öğünler yiyerek kan şekerinin normalleşmesine de yardımcı oluyoruz. Ayrıca, şeker seviyenizi sabit tutmanıza yardımcı olan, atıştırmalıklarınıza protein ve yağ eklemeniz önerilir.

İdeal atıştırmalıklar arasında badem, tofu, havuç çubukları ve diğer fındıklar bulunur. Henüz aktif olmayan bir yaşam tarzına başladığınızdan emin olun, çünkü bu özellikle yüksek diyabetli kan şekeri olan kişiler için önemlidir. Bu, vücuttaki şekerlerin sindirilmesine yardımcı olmak için stres miktarlarınızı azaltmanıza ve vücut prosedürlerinizi dolaşımla birlikte geliştirmenize yardımcı olabilir. Her ne pahasına olursa olsun, alkol ve sigara içme gibi sağlıksız alışkanlıklardan kaçının. Sigara içmek özellikle yüksek derecede diyabetli kan şekerinden muzdarip olanlar için zararlıdır, çünkü kendi kan dolaşımını kısıtlar ve kalp problemlerine yol açar. Diyabet hastası olanlar genellikle kalp problemlerine daha yatkındırlar, bu yüzden fazla dikkatli olmalısınız. Sadece şekerli diyabetle ilgilenmeniz gerektiğinden kan şekeri, bu sizin hayatınızın keyifli olmayı bırakması gerektiği anlamına gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir