Norveç Dili ve Norveççe Tercüme Hakkında Bilinmesi GerekenlerNorveççe bazen ‘ben artık Norveç’e yerleştim’ diyenlerin, bazen başarılı bir eğitim için Norveç’i tercih edenlerin bazen de bu dile sempatisi olan insanların öğrenme isteği duyduğu, zorluğunun yanında keyifli bir öğrenimi de beraberinde getiren bir dildir.

Tüm bunların yanında iş, eğitim ve herhangi farklı bir sebepten Norveççe bilen birine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu dil hakkında tek bir kelime dahi bilmediğiniz halde bir anda sizin için büyük önem taşıyan bir belgeyi anlamak veya Norveççeye çevirmek durumuyla karşı karşı kalabilir ve kendinizi Norveççe tercüme hakkında bir araştırma içine girmiş olarak bulabilirsiniz.

Bu belgelere, ticari ilişkilerimizde karşılaşabileceğiniz sözleşme, vergi levhası, faaliyet raporu; hukuki işler sebebiyle elimize geçen mahkeme kararları, taahhütname, vekâletname; tıbbi veya teknik aletlerin kullanım kılavuzları, doktor raporu ilaç reçetesi veya tez, makale, ödev gibi akademik anlamda yazılan yayın ve metinleri örnek verebiliriz. Ayrıca vize işlemleri, pasaport, doğum belgesi, adli sicil kaydı, ruhsat, ehliyet ve tapu gibi önemli belgelerin de Norveççe çevirisine ihtiyacınız olabilir.

Norveççe Yeminli Tercüme Hizmeti

Yeminli çeviri orijinal belge ile çevirisi yapılmış belgenin birbirine eklenmesi şeklinde yapılır. Çevirisi yapılan yeminli belge, geçerliliğini ve güvenirliliğini noterin çevirmene belgeyi imzalatması sonucu kazanır. Yeminli çeviri dediğimiz işlem ise yeminli çevirmeninin hazırladığı imzalanmış ve kaşelenmiş çevirilerdir.

Resmi evrak ve belgelerle dil yeterliliğini kanıtlanmış olan çevirmenler noterin yaptığı araştırmalar sonucunda kabul görülürlerse, noter tarafından verilen yeminli çevirmen zaptını imzalayarak tarafsız ve güvenilir çeviri yapacağını teyit ettirmiş olurlar.

Elinizde bulunan belgenin ait olduğu kuruma veya belgenin türüne göre yeminli bir tercümesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Diyelim ki Norveç’te bir eğitim kurumuna başvuracaksınız o halde diploma, nüfus cüzdanı, kimlik, sertifika, CV, referans mektubu vb. gibi birçok belgeyi Norveççe tercüme edebilecek bir yeminli tercümana başvurmanız gerekecektir.

Norveççe yeminli tercüme bu konuda hizmet veren büro veya çeviri yapan kurumların bünyesinde bulundurduğu yeminli tercümanlar vasıtasıyla yaptırılabilir. Çevirisini yapmak istediğiniz belgenin boyutuna, türüne ve özelliklerine bağlı olarak başvurmuş olduğunuz kurumlardan farklı fiyat aralıkları duyabilirsiniz.

Eğer benim öyle yeminli tercüme gerektirecek bir belge değil de sadece Norveççe bir metnin çevirisine ihtiyacım var diyorsanız gelin size Norveççe çeviri hakkında biraz bilgi verelim.

Norveççe Çeviri Yaparken Dİkkat Etmemiz Gereken Noktalar

Size ait olan Türkçe bir metnin Norveççe çevirisini yaptırdınız, belgeyi elinize alıp okumaya başladığınızda sakın ben Norveççe çeviri istemiştim bu daha çok İngilizce/Almanca bir yazıya benziyor diyerek peşin hükümlü davranmayın. Zira Norveççede bulunan bazı kelimeler İngilizce ve Almancanın evrilmiş hali gibidir.

Kaynak: https://www.tercumeofisi.com/norvecce-tercume

Bir cevap yazın