Mavi Rengin Anlamı

Posted on

Mavi Rengin Anlamı

Mavi rengi, güveni, sadakati, üzüntüyü, depresyonu, yalnızlığı ve bilgeliği ifade etmektedir. Psikologların hasta tedavilerinde asla mavi renk giymemeleri gerekir. İş görüşmelerine giyilen mavi renk kararlılığı ve bağlılığı ifade etmektedir. İş görüşmelerinde tercih edilen mavi rengi işe alımı kolaylaştırabilir.

Çok popüler olan mavi rengin anlamı oldukça kapsamlıdır. Yiyeceklerle ilgili konularda mavi rengi kullanıldığı zaman dikkatli olmak gerekir. Çünkü mavi rengi iştah kapatıcı bir etkiye sahiptir. Bazı durumlarda itici etkisi olmaktadır. Bundan dolayı kilo almak isteyen kişiler mavi renginden kaçınmalıdırlar.

Kilo problemi olan zayıflamak isteyenler için ise oldukça etkilidir. Kilo problemi yaşayan kişiler evlerini mavi rengine boyayabilirler. Ayrıca müşterilerinin daha fazla yemek yemesini isteyen restoran işletmecilerinin de işletmelerinde mavi rengi kullanmamaları gerekmektedir.  Mavi renge boyanmış ortamlar performansı ve verimliliği arttırmaktadır.

 

Ders çalışırken akılda kalması gereken notların altı mavi renkli kalem ile çizilebilir. Dünyada mavi renkli kalemlerin neden çoğunlukla kullanıldığı pek düşünülmemiş olabilir. Mavi kalem ile yazılan yazılar hafızada daha kalıcı olmaktadır.

Mavi rengin anlamı huzur ve dinginliği de ifade etmektedir. Mavi rengini tercih eden kişilerin toleranslı, hoşgörülü, anlaşma yanlısı oldukları görülmektedir. Ayrıca bu kişilerin huzuru aradıkları da görülmektedir. Kendileri ile ve çevreleri ile barışıktırlar. Sabırlı ve metanetli olduklarından dolayı az ile yetinmeyi bilirler.

Aynı zamanda çok fedakardırlar. Aileleri ve arkadaşları için oldukça özverili davranırlar. Bu durum bazen suistimallere neden olacağından dikkatli davranılması gerekmektedir.

One thought on “Mavi Rengin Anlamı

  1. En sevdiğim renk buz mavisi, resmi görünce zaten anlaşılıyor mavinin ne kadar güzel bir tonu olduğu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir