Kışın Cilt Bakımı

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ? Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Posted on

Kışın Cilt Bakımı nasıl yapılır ? yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
Kış Aylarında Cilt Bakımı nasıl yapılmalıdır ?

Özellikle kışın değişen ve zorlaşan hava şartları ile birlikte cildimiz de yeteri kadar yorulur ve yıpranır. Önce cilt nemini kaybetmeye başlar, şayet önlem alınmazsa cilt doğal yağını da kaybetmeye başlar. Bunun sonucunda çatlamalar, pullanmalar, kaşıntı, kızarıklık ve hassaslaşmalar oluşur.

Kışın Cilt Bakımı

Bu yüzden kışın yapılan cilt bakımı daha fazla önem taşır. Özellikle kışın kullanılan bakım ürünleri, yazın kullanılan bakım ürünlerinden farklı ve değerleri daha yüksek olan nemlendiricilerdir. Çatlama, sarkma, kırışıklık, leke ve benzeri cilt rahatsızlıklarının oluşmaması için kışın cilt bakımına daha çok dikkat edilmelidir. Haricen kullanılan kremlerin, nemlendirici ve losyonların yanında beslenme konusunda da cilde destek verici gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.

Kışın Cilt Bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

Soğukların etkisi ile kuruyan cildinizi sabah akşam cilt nemlendiricileri kullanarak dengelemelisiniz. Kullandığınız ürünler cilt tipinize uygun olmalıdır.
Kuru ciltler yağlı nemlendiriciler kullanmalı ve sabun içeren temizleyicilerden kaçınmalıdırlar. Yağlı ciltler ise, jel temizleyici, alkolsüz tonikler ve yağ oranı düşük nemlendiriciler kullanmalıdırlar.
Cildin bakımı ve nemi ile birlikte mutlaka dudak nemini de önemsemelisiniz. Dudak kuruluğunu önlemek için mutlaka çatlak önleyici dudak nemlendiricisi kullanılmalıdır.
Ilık duş almalı ve her duştan sonra sadece el yüz değil tüm vücut koruyucu losyonlarla nemlendirmelidir.
Tırnak ve saç bakımı da unutulmamalıdır. Kışın soğuk ve sert hava koşulları saçlarınızı ve tırnaklarınızı da güçsüzleştirir. Bu yüzden de Mutlaka saç ve tırnaklara da özel bakım yapılmalıdır.
Hem kış aylarının soğukluğu ile sert geçen hava koşullarına ayak uydurabilmek, hem de cilt koruması tedbirleri için gerekli nemlendirici ve losyonların kullanılması kadar önemli diğer bir konu da sağlıklı beslenmek ve vücut direncini artırıcı yiyecek içeceklere de yer vermek gerekmektedir.
Giyim tarzı mevsime uygun olmalı özellikle yüz, el ve ayaklar korumalı kışlık giysilerle sıcak tutulmalıdır.
Kış aylarında dışarıya çıkarken gerekli nemlendiriciler sürülse bile atkı, bere, eldiven, yün çorap gibi giysiler ile desteklenmelidir.
Bağışıklık sistemini güçlendirici vitamin ve mineraller alınmalı, salep, ıhlamur, bitki çayları gibi içeceklerle kış aylarının daha kolay geçmesi sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir