Kış Aylarında RomantizmKış Aylarında Romantizm

Puslu bir hava, sıcacık evler, kalın giysiler ve inceden yağan kar… Kış aylarının vazgeçilmez manzarası kuşkusuz kendimizle daha fazla baş başa kalmamızı kaçınılmaz kılıyor.

Yaz aylarının gezi programları havaların soğumasıyla birlikte yerini evde sinema günlerine, kapalı mekanlarda kahve sohbetlerine bırakıyor. Haliyle buluşma adresleri kafeler olunca aşklar da birbiri ardına filizlenmeye başlıyor.

Klasikler arasında yer alan “Kasımda aşk başkadır” filminde de son derece naif bir şekilde anlatılan kış aşkları üzerine şarkılar, şiirler de yazılmıştır. Yıllardır süregelen ve dilden dile dolaşan yaz aşklarının kısa sürmesi, kış mevsiminde yerini uzun süreli ilişkilere bırakıyor gibi görünüyor.

Aşkları mevsimlere ayırarak değerlendirmek her ne kadar biraz yadsınsa da, mevsimlerin ilişkilere ciddi etkiler yaptığı da çok sayıda kişi tarafından kabul edilen bir gerçek. Havanın soğuk olması, çiftlerin birbiriyle daha yakın temasta bulunması, evlerde daha fazla zaman geçirildiği için daha samimi bir ortamın oluşması gibi olasılıklar uzayıp gidiyor.

Doğanın yenilenme sürecine girdiği kış aylarından insanlar da yeni aşklar filizlenmeye başlıyor. İnsanların zorlu hava koşullarında dışarıya çıkmak yerine evde zaman geçirmeleri kendilerini daha yalnız hissetmelerini de beraberinde getiriyor. Hayatı paylaşmak için birine ihtiyaç duyan kalpler hissettirmeden kendini yeni ilişkilere de hazırlıyor.

Gözden kaçırılmaması gereken bir başka nokta da kış aylarında herkesin daha doğal davranması… Kalın kıyafetlere bürünerek daha sade bir yaşam sürmeye başlıyoruz. Kartopu oynamak, kardan adam yapmak gibi bizi çocukluğumuza geri götüren etkinlikler belki de daha doğal görünmemize neden oluyor.

Bu durum karşı taraf da yansıdığından aşklar da bu doğallıktan nasibini alıyor. Kış aşklarının başlama öyküleri ise genellikle birbirine benziyor. Karda kayıp düşen bayana yardım eden erkek, arabası bozulan erkeklerin imdadına yetişen bayanlar, kafelerde çay ısmarlanarak yaratılan tanışma ortamları gibi hikayeler kış aşklarının da olmazsa olmazları arasında kendine bir yer mutlaka buluyor.

“Kış Aylarında Romantizm” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın