Kış Aylarında Romantizm

Posted on

Kış Aylarında Romantizm

Puslu bir hava, sıcacık evler, kalın giysiler ve inceden yağan kar… Kış aylarının vazgeçilmez manzarası kuşkusuz kendimizle daha fazla baş başa kalmamızı kaçınılmaz kılıyor.

Yaz aylarının gezi programları havaların soğumasıyla birlikte yerini evde sinema günlerine, kapalı mekanlarda kahve sohbetlerine bırakıyor. Haliyle buluşma adresleri kafeler olunca aşklar da birbiri ardına filizlenmeye başlıyor.

Klasikler arasında yer alan “Kasımda aşk başkadır” filminde de son derece naif bir şekilde anlatılan kış aşkları üzerine şarkılar, şiirler de yazılmıştır. Yıllardır süregelen ve dilden dile dolaşan yaz aşklarının kısa sürmesi, kış mevsiminde yerini uzun süreli ilişkilere bırakıyor gibi görünüyor.

Aşkları mevsimlere ayırarak değerlendirmek her ne kadar biraz yadsınsa da, mevsimlerin ilişkilere ciddi etkiler yaptığı da çok sayıda kişi tarafından kabul edilen bir gerçek. Havanın soğuk olması, çiftlerin birbiriyle daha yakın temasta bulunması, evlerde daha fazla zaman geçirildiği için daha samimi bir ortamın oluşması gibi olasılıklar uzayıp gidiyor.

Doğanın yenilenme sürecine girdiği kış aylarından insanlar da yeni aşklar filizlenmeye başlıyor. İnsanların zorlu hava koşullarında dışarıya çıkmak yerine evde zaman geçirmeleri kendilerini daha yalnız hissetmelerini de beraberinde getiriyor. Hayatı paylaşmak için birine ihtiyaç duyan kalpler hissettirmeden kendini yeni ilişkilere de hazırlıyor.

Gözden kaçırılmaması gereken bir başka nokta da kış aylarında herkesin daha doğal davranması… Kalın kıyafetlere bürünerek daha sade bir yaşam sürmeye başlıyoruz. Kartopu oynamak, kardan adam yapmak gibi bizi çocukluğumuza geri götüren etkinlikler belki de daha doğal görünmemize neden oluyor.

Bu durum karşı taraf da yansıdığından aşklar da bu doğallıktan nasibini alıyor. Kış aşklarının başlama öyküleri ise genellikle birbirine benziyor. Karda kayıp düşen bayana yardım eden erkek, arabası bozulan erkeklerin imdadına yetişen bayanlar, kafelerde çay ısmarlanarak yaratılan tanışma ortamları gibi hikayeler kış aşklarının da olmazsa olmazları arasında kendine bir yer mutlaka buluyor.

Romantizmin yazı kışı mı olur diyenlerdenseniz yaz kış sıfır masrafla yapabileceğiniz bir durum sevdiğinize güzel sözler söylemek. Sevdiğiniz kişilere romantik sözler söylemek karşı taraf için mutlu edici bir durumdur. Bunu kendi cümlelerinizle yapmanız önemlidir fakat ben o kadar da romantik değilim diyorsanız aşağıdaki güzel sözleri kullanabilirsiniz.
“Sen mi doğarsın odama böyle sıcacık, ışıl ışıl. Gözlerinden mi çıkar bu aydınlık, yüreğinden mi? Hep böyle mi öpersin, hep böyle mi seversin?”
“Dünyanın en güzel duygusu, her sabah uyandığımda gördüğüm ilk güneşin sen olması, varlığına şükrettiğim insan; iyi ki hayatımdasın, iyi ki benimlesin. Seni çok seviyorum.”
“Ne kadar mevsim varsa, hepsini senle birlikte yaşamak istiyorum. Seninle beraber üşümek ve seninle beraber ısınmak istiyorum.”
"Gönlümün en derininde yer alan sen, ömrümün en güzel anlarında yer alan yine sen. Sana her şeyi borçluyum. Borcumu seni mutlu ederek ödemiş olurum."
Kaynak: http://www.eguzelsozler.com

One thought on “Kış Aylarında Romantizm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir