Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Posted on

Karın ve göbekte istenmeyen yağların ve şekil bozukluklarının hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için en geçerli metottur. Özellikle gebelik çatlaklarının ve sarkmış karın derisinin düzeltilmesini dışında “rektus diastazı” olarak adlandırılan, kilo alıp-vermelere ve gebeliğe bağlı karın ön duvarı gevşekliği karın germe ameliyatı ile düzeltilir.

Abdominoplasti, genel anestezi altında ve sezaryen ameliyatının uygulandığı bölgeden yapılır. Operasyonda yağ dokusu ve deri fazlalıkları alınır ve karın kasları arasındaki fasya olarak adlandırılan ve bir nevi iç korse olarak görev yapan yapıdaki gevşeklik onarılır.

Aynı ameliyatta karında bulunabilen göbek fıtıkları veya sezaryene bağlı genişlemiş yara izleri düzeltilebilir. Göbek deliği altında kalan çatlakların tamamı, göbek üstünde kalanların ise ancak bir kısmı ortadan kaldırılır.

Ameliyat Süresi Ne Kadardır?

Ameliyat süresi 2 – 3 saattir. Hastanede kalış süresi 2-3 gündür. Hastalar ameliyattan bir hafta sonra poliklinik kontrollerine başkasından yardım almadan gelebilirler. Ameliyattan itibaren 4- 6 hafta kadar karın kaslarının kullanımını gerektiren ağır işler (ağır spor, yük taşınması) yasaklanmakla birlikte günlük işlerin yapılmasında bir engel yoktur…

Karın germe ameliyatı sonrası hastaları rahatsız edebilecek bir ameliyat izi kaçınılmazdır. Ameliyat insizyonu bu iz kolay görülmemesi için kasık bölgesinden yapılır.İz, sezaryen kesisinin her iki tarafa uzatılmış halidir.

Ayrıca göbek deliği çevresinde de fazla dikkat çekmeyen bir kesi izi olur. Bu yöntem kilo verdirmek için değil, vücut konturunun düzeltilmesine yönelik bir ameliyattır. Karnın sarkık ve çatlak derisi alınır, karın fasyası (ön duvar) onarılarak form kazandırılır ve bel inceltilmiş olur.

Karın germe ameliyatlarından 1 hafta önce aspirin ve benzeri kanın pıhtılaşmasın engelleyen ilaçların alınmaması, sigaranın en az iki hafta önceden bırakılması,ayrıca 1-2 gün önceden uygun bir barsak yumuşatıcı ilaç kullanılarak mide barsak sisteminin boşaltılması, ameliyat sonrası iyileşme döneminin rahat geçirilmesi için tavsiye edilir.

Ameliyat Sonrasında Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkabilir?

Ameliyat sonrasında oluşabilecek şişliklerin ( ödem ) daha çabuk kaybolması ve karın derisinin yerine daha iyi adapte olabilmesi için 2-4 hafta boyunca karın korsesi giyilmelidir. Korse aynı zamanda karın orta hattı fıtığının tamiri (rektus Diastaz onarımı) durumunda iyileşme esnasında fasya adı verilen karın ön duvarını destekler ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Hemen her karın germe ameliyatı sonrası dren olarak adlandırılan ince bir hortum derialtı bölgesine yerleştirilir. Bu aparatın amacı ameliyat sonrası erken dönemde derialtında kan ve vücut sıvısının birikmesini engellemektir.Dren hastanın durumuna göre ameliyattan 3-7 gün sonra poliklinikte çıkartılır. Çıkarma işlemi ağrılı değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir