Gebelikte Kilo Kontrolü

Posted on

Gebelik Nedir?

Gebelik, yeni bir hayatın başlangıcıdır. Hayatınızda alacağınız kararlardan belki de en önemlisi olan gebelikte, yaklaşık dokuz ay sürecek heyecanlı bir bekleyişin içinde bulursunuz kendinizi. Her ne kadar çevrenizde daha önce bunu tecrübe etmiş insanlar “Gebelik nedir ki, göz açıp kapayana dek geçer.” deseler de, aslında kendileri de bilir ki durum hiç de öyle kolay değildir. Kendinizi tam olarak çocuk yapmaya maddi ve manevi olarak hazır hissetmiyorsanız gebelik kaçınmanız gereken bir süreçtir.

Gebelikte dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Artık tek başınıza değilsinizdir, düşünmeniz gereken, size bağımlı olarak hayatta kalma mücadelesi veren biri daha vardır. Bu aşamada, beslenme hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

Gebelikte Beslenme

Gebeliğiniz boyunca her ikinizin de sağlığını korumak için güvenilir ve kontrollü bir şekilde kilo almak gerekir. Bunun için artık iki kişilik yemeliyim diye düşünmek yanlış olur. Ortalama bir kadının gebelik esnasında 300 kalori (sağlıklı gıdalardan oluşması gerekir; cips, hamburger, çikolata gibi yiyecekler yerine taze sebze ve meyveler tercih edilmelidir.)  fazladan alması, bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için yeterli olacaktır. Eğer ikiz bekleniyorsa ortalama bir kadın günlük 3000 – 3500 kaloriye ihtiyaç duyacaktır.

Gebelik esnasında kilo vermek (gereğinden kilolu olsanız bile) istenilen bir durum değildir. Bu kişilerin doktor kontrolünde kilo vermeleri daha uygun olacaktır.

Beslenmenin yanı sıra birçok önemli konuyu içinde barındıran gebelik nedir sorusu bebek bekleyen bayanlar için ciddiyetle araştırılması gereken yerinde bir sorudur.

One thought on “Gebelikte Kilo Kontrolü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir