Dukan Diyeti Nasıl Yapılır ?

Posted on

Son dönemlerin gözde diyetlerinden biri halini alması elbette ki verdiği başarılı sonuçlara ve birçok ünlü tarafından methedilmesine borçlu.

Bu noktada Dukan Diyeti birçok kişi tarafından takip ediliyor ve uygulanıyor. Bu sebeple sizlere bu diyet hakkında bilgi vermek ve uygulanması noktasında size yardımcı olmak istiyoruz.

Dukan diyeti temelde 4 ayrı bölümden oluşan oldukça detaylı ve bir o kadar da özel bir diyettir. O sebeple size 4 ayrı dönemi detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Dukan Diyeti Etap 1: Alışkanlıkları Değiştirin

Dukan diyetinin ilk aşaması alışkanlıklarınızın değişmesine bağlı olarak bitmesi planlanan ve ortalama 10 gün sürmesi amaçlanan bir bölümdür. Bu bölümde karbonhidratlı ürünlerin tüketimi azaltılırken ve hatta durdurulurken daha çok protein destekli ürünler alınmaya başlanır.

Bu noktada protein destekli ürünlerinde %10 oranından fazla yağ değeri içermemesi önemli bir ayrıntı olarak belirtilmelidir.

Protein destekli dönemde balık, yağsız et, yumurta, tavuk, yoğurt, süt, peynir gibi besinlerden ağırlıklı olarak tüketerek tamamlayabilmekteyiz.

İlk birkaç günlük dönemde bu besinlere alışma noktasında sıkıntı yaşayabilirsiniz ancak 10 günlük süre sonunda bu besinlerle çok yakın olacağınız kesin.

Bu arada her diyette olduğu gibi bol bol su tüketimi bu diyette de mevcuttur. Su içmekten korkmayın.

Dukan Diyeti Etap 2: Kilo Vermeye Adım Atın

Bu ikinci etapta size 1. Etapta sunulan ürünlerin yanında sebze tüketimi de şart koşuluyor. Yani Protein destekli ürünlerin yanında sebze de tüketmeniz gerekecek.

Sebzeler arasında nişasta değeri yüksek olan patates, avokado, mısır, mercimek ve fasulye çeşitleri yok. Onların yerime ıspanak, turp, domates, kabak, havuç ve patlıcanında aralarında olduğu 28 ayrı sebze çeşidi mevcuttur.

Ortalama 10 gün sürmesi planlanan 2. Etapta günlük 1,5 litre civarında bir su tüketimi önemli bir etken olacaktır kilo verme konusunda.

Dukan Diyeti Etap 3: Dengeleme Dönemi

İlk iki etapta tamamen dışlanan Karbonhidrat içerikli ürünler bu dönemde diyet içerisine dengeli bir şekilde alınmaya başlanıyor. Bu noktada dengeleri bozmamak şart.

Bu dönemde ortalama 10 gün kadar sürüyor. Ayrıca hafta içerisinde aralarında öğün farklı olmak şartı ile iki öğünde dileğinizi ürünleri tüketme şansınız oluyor. Yani iki öğünde diyet listenizi yok sayabiliyorsunuz.

Bu etapta yine bol su tüketimi üzerinden durmanız gerekmektedir.

Dukan Diyeti Etap 4: Yolculuk Sonu

Diyete başladınız ve sona geldiniz. Bu etapta ve bundan sonraki dönemde karbonhidratlı ürünlere geri dönebilirsiniz. Ancak haftada bir gün sıfır karbonhidrat – bol protein üzerinde yemekler yemeniz gerekecektir. Yani haftanın bir günü özel olmak durumundadır.

Doktorunuz ile iyi bir Dukan Diyeti listesi çıkarabilir ve uzun vadede kilo verme noktasında yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir