avokadı cilde faydaları nelerdir ?

Avokado Meyvesinin Önemi

Posted on

Avokado Meyvesinin Önemi
Avokado meyvesinin anavatanı Meksika ve Orta Amerika’dır. Defnegiller familyasından olan avokado, ağaçta yetişmektedir. Diğer bir adı timsah armududur. Yaklaşık 20 vitamin ve mineral içeren bu meyve kırmızı ve erguvani renkte olabilmektedir. (Avokadonun içindeki besin içerikleri: Magnezyum, A vitamini, C vitamini, D vitamini, B12 vitamini, Kalsiyum, Demir, Piridoksin, Sodyum, Potasyum,Karbonhidrat, Diyet lifi, şeker, Protein vb.)

Avakadonun Faydaları

Yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kabızlık probleminin en önemli çözümleyicilerindendir. İyi bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Kanda kolesterolün yükselmesini önleyip, kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçlardan birisidir. Vücudumuzdaki yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri yok etmektedir.
Kansere karşı koruyucudur. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında düzenleyici olarak görev almaktadır. Saç derisini besler, saçların hızlı uzamasına yardımcı olmaktadır. Saçların dökülmesine engel olmaktadır.

avokadı cilde faydaları nelerdir ?

Avokadoyu Nasıl ve Nerede Kullanacağız?

Meyve uzunlamasına ortadan kesilip, çekirdeği çıkarılıp, ince doğranabilir veya ezilir. İsteğe göre tuz, kırmızı veya karabiber eklenip limonda sıkılabilir. Taze yada kuru soğan ilave edilir, yağ koymadan maydanoz ve domates koyularak salata şeklinde yemeyi tercih edebilirsiniz.

Limon eklemeden soyulmuş ve ezilmiş avokado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılarak yenebilir. Omlette peynir yerine avokado koyarak güzel bir lezzet elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir